Sezonowość trufli

We Włoszech istnieje dziewięć odmian trufli, które są jadalne, ale tylko sześć z nich jest powszechnie dostępnych: Bianco pregiato, Nero pregiato, Scorzone, Marzuolo, Invernale i Nero liscio.

Kalendarz zbiorów trufli

sezonowość trufli

Zapach jest tak ważny, ponieważ silnie wpływa na zmysł smaku. Białe trufle mają „zrównoważony i delikatny zapach czosnku, siana i miodu” i nigdy nie powinny być gotowane. Ich smak jest podprogowy, gdy są świeżo ogolone na risotto, makaronie lub jajecznicy. Natomiast
czarne trufle wplatają swój ziemisty smak w potrawy podczas procesu gotowania, podobnie jak serowe fondue lub soczyste pieczenie. Można je również zetrzeć na świeżo na makaronie, jajkach lub smażonych grzybach na grzankach.

Nasyć zmiękczone, niesolone masło drobno startymi truflami, aby delektować się świeżą, chrupiącą bagietką, pieczonymi ziemniakami lub posmarować mięso przed podaniem. Pełne czerwone wina dobrze komponują się z daniami z trufli, a w Piemoncie bez wątpienia znajdziesz to, czego szukasz w każdej z kameralnych butikowych winnic w regionie.